Drzwi za niewielką kwotę czy posłużą nam na długie lata?

Drzwi Porta mają różne progi cenowe ,jeśli chcemy zaoszczędzić przy zakupie drzwi i chcemy wybrać z kategorii tanich musimy brać pod uwagę ważne aspekty. W tym artykule dowiesz się w jakie modele całować i otrzymasz odpowiedzi na pytania, które mogą Cię nurtować przy wyborze drzwi.

Ceny skrzydeł drzwiowych są naprawdę różne. Najtańsze zaczynają się w granicy 100 zł. I za tyle możemy je nabyć, jednakże są też modele kilkadziesiąt razy droższe. Jak wiemy takie skrzydła w cenie od 100 zł. Mają sporo wad, gdyż od towaru z najniższej półki nie możemy wymagać zbyt wiele, co nie znaczy, że nie da się kupić w dość niskiej cenie przyzwoitego produktu. Warto jednak spojrzeć na to z tej strony , ze drzwi nie zmienia się tak jak chociażby koloru ścian. Jeśli jednak celem nie jest najniższy możliwy koszt, warto jednak postawić na wyższy i lepszy standard. To w dłuższej perspektywie tańsze niż wymiana zniszczonych drzwi po kilku latach użytkowania.

Porta modele drewniane czy z rodzaju MDF

W zależności od tego jakiego typu i rodzaju chcemy nabyć drzwi tak samo różna będzie ich cena, która w dużym stopniu zależy od materiału, z którego są wykonane. Te tańsze modele drzwi z płyty drewnopochodnej, z wypełnieniem typu tak zwanego plaster miodu. W marketach typu budowlanego drzwi tego rodzaju można kupić już za około 100 zł. Sześciokątne komórki wypełnienia są przy użyciu kartonu. Skrzydła tego typu nie ważą zbyt wiele i przez to nie są zbyt wytrzymałe, ich wadą jest również  niewielka dźwiękoszczelność a niektórym z nas zależy na tym aby wszelkie dźwięki z zewnątrz na wchodziły nam do domu więc nie będą one dobrym wyborem dla osób które cenią sobie spokój i ciszę. Lepszą dźwiękoszczelność i wyższą masę mają drzwi wypełnione mocną płytą nawiercaną, a jeszcze wyżej pod tym względem stoją skrzydła pełne.

Spróbuj po swojemu

Niewiele droższe od poprzednich zaczynają się od około dwustu zł. I są to skrzydła z drewna sosnowego, często sprzedawane w surowym stanie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i wybór dla osób, które lubią zrobić coś samemu. Drewno można przyciąć, dopasowując np. do nierówno wykonanego otworu drzwiowego w starym budownictwie, co pozwala uniknąć większego remontu. Ważne również jest to że , surowe drewno można wykończyć tak, by pasowało pod aranżację mieszkania.

Czy warto kupić taniej? Czy raczej inwestycje będzie bardziej odpowiednia?

Ciekawym a za razem dobrym wyjściem dla tradycyjnych  skrzydeł są drzwi przesuwne Porta. Najtańsze modele tego rodzaju można kupić już od ok. 500 zł. O tym, czy będzie to dobry zakup,  dużej mierze zależeć będą niewidoczne na co dzień elementy. Jakość systemu jezdnego wpływa na trwałość drzwi i wygodę obsługi. Dobrej jakości wózki toczą się gładko po szynach, do otwierania drzwi nie trzeba więc dużej siły. Nakładki ograniczają hałas, a ograniczniki otwarcia sprawiają, że skrzydło płynnie się zatrzymuje. Oszczędzanie na jakości mechanicznych elementów może się szybko zemścić. Warto się też zastanowić nad powierzeniem montażu drzwi specjalistom.

REKLAMA:

Jakie aranżacje będą odpowiednie

Przy wyborze drzwi wewnętrznych najlepiej się skupić na skrzydłach z jednakowych kolekcji. Łączenie drzwi różnych producentów, czy właśnie kolekcji bywa ryzykowne, łatwo wtedy o odczucie, że wszystko jest z innej bajki co może wprowadzać lekki chaos w aranżacji. Jeśli skrzydła mają różną wielkość i styl, powinien je łączyć przynajmniej kolor. Barwę najlepiej dobrać tak, by pasowała do stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych, a także podłogi. Nie powinna też razić w zestawieniu z odcieniem ścian. Najlepiej sprawdzają się neutralne kolory i niezbyt dekoracyjne formy.